Branka Erdelji-Štivić
Starenje za početnike
Roman
CIJENA: 13,27 €
Jesam li vodila svoj život k toj mirnoj, staloženoj, neupadljivoj frustriranoj osobi kakva sam postala ili sam se prepustila pa kud stignem? I stigla sam u krasnu veliku kuću na Bukovcu, s mužem uglednim i dobrostojećim odvjetnikom, kćerkom vaskularnom kirurginjom i sinom elektroinženjerom, snahom znanstvenicom, krasnom unučicom, pred odlaskom u mirovinu na dobar i pristojan način. Trebala bih biti sretna i zahvalna, a ja sam samo sama – priča Melita, glavna junakinja romana „Starenje za početnike“, čiji odlazak u mirovnu prati pobuna i želja za preispitivanjem odnosa koje je gradila cijeli život. Svoje autentične osjećaje i stvarne potrebe Melita će osvijestiti uz pomoć svog „drugog ja“, nekonvencionalne Ite.
Prvijenac Branke Erdelji-Štivić „Starenje za početnike“ finog je tkanja sličnog romanima Frannçoise Sagan – intimu glavne junakinje upoznajemo kroz njezine osjećaje, bez drastičnih udaraca sudbine i patetike. Sam život je dovoljno izazovan, a punoću mu daju obiteljska okupljanja i višedesetljetna prijateljstva stvarajući širok raspon osjećaja, od strasti i zaljubljenosti, preko odanosti do razočaranja i ponovnog stjecanja povjerenja. Stoga starenje u ovom romanu od početničkog postaje majstorsko – ono ne znači reduciranje emocionalnog života, već osvještavanje cjelovitosti kreativnog duha otpornog na vrijeme. Pritom je simbol bezvremenskog stvaralačkog impulsa veliki Zlatko Bourek, čije je djelo emocionalni pokretač u životima „obje“ glavne junakinje.
Pisan u dosjetljivoj formi u kojoj se u klasičnu naraciju integriraju dramske scene, roman Branke Erdelji-Štivić ima i naglašenu društvenu komponentu koja se pojavljuje na dvije razine. Na prvoj razini to je aktualna, a rijetko opisivana kriza prelaska iz srednje u stariju dob, koja se u ovom romanu kreativno rješava. Na drugoj razini, roman opisuje stabilne građanske vrijednosti dobrostojeće obitelji koje se prenose s jednog naraštaja na drugi, uz odricanja, edukaciju i požrtvovno ostvarivanje visokih ambicija.
Kako je u pogovoru napisala urednica Milena Benini, Branka Erdelji opuštenim, razgovornim stilom koji nam ostavlja dojam kao da sjedimo na kavi s prijateljicom, pripovijeda nam priču koju svi trebamo čuti, bez obzira na rod i godine. “Priču o ženi koja zna da život ne završava u tridesetoj, i koja je svjesna da, koliko god voljeli svoju djecu, supružnike, prijatelje, ponekad jednostavno moramo malo ostati sami da bismo si mogli posložiti stvari u glavi. Lagan i razigran, zabavan i ozbiljan, ovaj roman ruši predrasude o ženama u dobi za mirovinu, o muževima i o podršci prijatelja – i to radi izvrsno, dokazujući još jednom da sa ženama koje su prešle pedesetu treba i te kako računati.”
Dvije glavne junakinje na naslovnici je prikazala primadona hrvatskog stripa Helena Klakočar.