Kontinuitet krimića, ljubića i lektire
Krimići dominiraju, ali traženi su i ljubići i lektira. Tri su krimića u vrhu top-liste najtraženijih ove zime. „Sve je počelo na Uskrs“ treći je cosy krimić Anđelke Kliment. „Kako sam ubio vlastitog ubojicu“ noir je iskusnog novinara Vlade Rajića. Među najtraženijima se ponovno pojavilo i„Ubojstvo na Mrežnici“, prvi nastavak cosy-serijala, čija se publika sve više širi nakon trećeg nastavka. Kontinuitetom i upornošću autora domaći krimić ponovo stječe povjerenje publike, jer unazad tri godine Anđelka Kliment redovito objavljuje po jedan krmić cosy-krimić godišnje. Vlado Rajić obradio je veliku temu krijumčarenja organa, a radnju svog trilera smjestio je u jednu od velikih zagrebačkih klinika. Zagreb je prisutan samo kao kulisa, jer organizirana ubojstva zbog krađe organa zastrašujuća su tema koja se može odigrati u bilo kojem većem gradu na svijetu. Top-listu upotpunjuju ljubavni roman „Ljubavna pjesma“ mladog splitskog autora Ante Jeličića Belece, s Oliverom na naslovnici i Splitom u najljepšem izdanju, te dječji klasik „Družba Pere Kvržice“ Mate Lovraka u piktogramskoj izvedbi dizajnera Branimira Zlamalika. „Družba Pere Kvržice“ od prosinca se u knjižarama prodaje po cijeni od 15 eura, što je vjerojatno pridonijelo potražnji za novim izdanjem školske lektire.
- Anđelka Kliment: Sve je počelo na Uskrs
Za vrijeme uskrsne šetnje pored Zagrebačke katedrale Irma Steeg začuje dva pucnja u Bakačevoj. Proljeće prolazi u osnivanju detektivske agencije, koju pokreće s inspektorom Bornom Hermanom, a na ljeto stiže poziv u Primošten – njihova detektivska agencija angažirana je u istrazi ubojstva 65-godišnjeg imućnog poduzetnika koje se desilo upravo u Bakačevoj na Uskrs. Mirisi, boje i arhitektura Mediterana, prostrana vila koja odaje navike svojih stanara, duga ljetna popodneva i gastronomska iznenađenja u trećem romanu Anđelke Kliment začin su klasičnom kriminalističkom zapletu i katarzičnom razrješenju na kraju ljeta.
- Vlado Rajić: Kako sam ubio vlastitog ubojicu
Tijelo muškarca pronađeno je neprepoznatljivo, osakaćeno, izvađenih organa, dok je lice uništeno u plamenu. Okrutno ubojstvo zaintrigiralo je inspektora Kosa toliko da je u istragu uključio mladu patologinju koja ima mučan osjećaj da joj je tijelo poznato. Sve upućuje na krijumčarenje ljudskih organa, a kako se zatvara krug oko krivca, sve je više i žrtava. Za krimić o krijumčarenju organa koji ledi krv u žilama, Vlado Rajić je prikupljao građu istraživanjima na odjelima patologije zagrebačkih bolnica.
- Anđelka Kliment: Ubojstvo na Mrežnici
L covers all motives for murder: love, lust, loathing, lucre – krilatica je Irine Steiger, umirovljene forenzičarke koja se iz Londona vratila na Srebrnjak. Slažući dijelove mozaika oko ubojstva u ljetovalištu na Mrežnici Irma Steeg zadivljuje pronicljivošću i poznavanjem psihologije i ljudskih motiva, kao i stilom i stavom. Od babljeg ljeta do Nove godine, ubojica će biti otkriven, a životi protagonista promijenit će smjer. Prvi cosy krimić Anđelke Kliment publika je odlično prihvatila, a serijal o forenzičarki sa Srebrnjaka nedavno je dobio treći nastavak.
- Ante Jelicic Beleca: Ljubavna pjesma
Dalmacija u srcu, galebovi, sunce, more, nostalgija i Oliverovi refreni prate Buda Bulina na putu osobnog rasta kroz njegovu američku potragu za unutarnjim mirom i mjestom pod suncem. U svijetu koji ga ne razumije i kojemu se ne želi prilagođavati, Bud traži svoju pjesmu, rezonancu sa svojim osjećajima, a potraga ga vodi u susrete s ljudima koji daju odgovore i do nove nježnosti. Mladi autor prepoznao je najpoznatije dalmatinske šlagere kao vlastiti emocionalni izraz i time približio bezvremenog Olivera generaciji tridesetogodišnjaka. Na naslovnici je Oliverov portret Feđe Klarića u interpretaciji Irine Steiger.
- Mate Lovrak i Branimir Zlamalik: Družba Pere Kvržice
Pero Kvržica Mate Lovraka jedan je od najsimpatičnijih i najpoznatijih likova iz lektire i daje primjer kako se prirodni vođa nameće grupi prihvaćajući odgovornost za ishod zajedničkog projekta. Romani za mlade Mate Lovraka, pisca koji je dio radnog vijeka proveo kao učitelj, imaju naglašen odgojni ton, a u njima se djeca suočavaju s moralnim dilemama i biraju između pravde i nepravde bez posredovanja odraslih. Nakon „Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića“, „Družba Pere Kvržice“ još je jedan naslov koji je Branimir Zlamalik upoznao u djetinjstvu i piktogramski ga je obradio kako bi ga upoznali i njegovi unuci koji odrastaju bez dodira s hrvatskim jezikom. Razlika u tehnološkoj opremljenosti i standardu današnje djece u tenisicama i bosonogih đaka s početka prošlog stoljeća zanemariva je u odnosu na dinamiku odnosa u grupi dječaka, koja se nije promijenila od prvog objavljivanja romana 1933. godine.